Milli güreşçilerden 7 madalya

Türkiye, Sırbistan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nı 4’ü altın 7 madalyayla tamamladı.

Başkent Belgrad’da gerçekleştirilen şampiyonada ulusal güreşçilerin karşılaşmaları sona erdi. Tertibin son gününde mindere çıkan Mücahit Çelik, özgür tarz 97 kilo repesaj karşılaşmasında Macar Vladislav Baitsaev’e teknik üstünlükle yenildi.

Milliler, 9 gün süren şampiyonada 4 altın ve 3 bronz olmak üzere 7 madalya kazandı.

Organizasyonda 2 altın ve 3 gümüş madalya alan Grekoromen Ulusal Ekibi, 125 puanla şampiyon oldu.

Türkiye, grekoromen tarzda son olarak 2009’da Danimarka’nın Herning kentinde yapılan Dünya Şampiyonası’nda ekip halinde tepede yer almıştı. Ulusal grup, böylelikle 13 yıl sonra şampiyonluğa ulaştı.

Milli ekip, erkekler hür tarz ve bayanlarda ise birer altın madalya aldı.

Ağır sıkletlerde şampiyon Türkiye

Erkekler özgür tarz, bayanlar ve grekoromende ağır sıkletlerde Türkiye kıymetli bir muvaffakiyet elde etti. Tertip tarihinde ulusal güreşçiler, birinci defa üç ağır sıklette de şampiyon oldu.

Kadınlar 76 kiloda Yasemin Adar Yiğit, grekoromen tarz 130 kiloda İstek Kayaalp ve hür tarz 125 kiloda Taha Akgül altın madalyayı boynuna taktı.

Üç ulusal güreşçi, bu yıl Avrupa Şampiyonası’nda da dorukta yer almıştı.

Rıza güreş tarihine geçti

Grekoromen tarzda 130 kiloda İstek Kayaalp ve 82 kiloda Burhan Akbudak altın madalyanın sahibi oldu. İstek Kayaalp, 5. kere dünya şampiyonluğu yaşayan birinci Türk güreşçi olarak tarihe geçti.

Rıza, birebir vakitte 11 defayla “en fazla Avrupa şampiyonu olan Türk güreşçi” unvanını da elinde bulunduruyor.

Geçen yıl gümüş madalya alan Burhan, mesleğindeki birinci dünya şampiyonluğunu elde ederken, grekoromen tarzda üçüncülük kürsüsünde 72 kiloda Selçuk Can, 77 kiloda Yunus Emre Başar ve 87 kiloda Ali Cengiz yer aldı.

Yasemin ikinci sefer dünya şampiyonu

“İlklerin kadını” Yasemin Adar Yiğit, mesleğindeki ikinci dünya şampiyonluğuna Sırbistan’da ulaştı.

Kadınlar 76 kilo finalinde Mısırlı güreşçi Samar Hamza’yı rahat bir biçimde 6-0 yenen Yasemin, daha evvel Fransa’nın başşehri Paris’te 2017’de yapılan Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanmıştı.

Dünya şampiyonu tek bayan Türk güreşçi olan Yasemin, bu yıl Macaristan’ın başşehri Budapeşte’de 5. Avrupa şampiyonluğuna ulaşmıştı.

Tokyo Olimpiyatları’nda üçüncülük kürsüsünde yer alan Yasemin, olimpiyatlarda madalya kazanan birinci Türk bayan güreşçi olarak tarihe geçmişti.

Taha üçüncü sefer altın kemeri beline taktı

Serbest tarz 125 kiloda çaba eden Taha Akgül, mesleğindeki üçüncü dünya şampiyonluğunu elde etti.

2016 Rio Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Taha, daha evvel 2014 ve 2015 yıllarında dünya şampiyonu olmuştu.

Türk güreşinin en kıymetli isimlerinden olan Taha Akgül’ün mesleğinde ayrıyeten 9. Avrupa şampiyonluğu bulunuyor.

Milliler, Oslo ve Işık Sultan’da 4 madalyada kalmıştı

Belgrad’da 4 altın madalya kazanan Türkiye, 2015 Las Vegas ve 2017 Paris’te üçer şampiyon çıkarmıştı. Türkiye, İstanbul’da 1957 yılında hür tarzda yapılan Dünya Şampiyonası’nda 4 altın madalya almıştı.

Norveç’in başşehri Oslo’da geçen yıl düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda ulusal sportmenler, 1 gümüş ve 3 bronz olmak üzere 4 madalya elde etmişti.

Milliler, Tokyo Olimpiyatları öncesi Kazakistan’ın başşehri Işık Sultan’da gerçekleştirilen 2019 Dünya Şampiyonası’ndan ise 1 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalyayla dönmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir