7500 TL’nin üstünde emekli maaşı alanlara zam yapılacak mı? AK Partili Elitaş yanıtladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında en düşük emekli maaşına artırım yapacakları muştusunu verdi. Erdoğan “Emeklilerle ilgili çalışmamızı yaptık ve bu sayısı da Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla yaptık. Açıklamak tekrar bana kaldı. Bu akşam buradan hoş muştuyu vermiş olayım. Bunu 7500 lira olarak bu akşam buradan açıklamış oluyoruz. İyi olsun” diye konuştu.

EMEKLİ AYLIKLARINA YÜZDE 36,4 ORANINDA ZAM

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği muştusu sonrası hazırlanacak düzenlemeyle 5500 lira olan en düşük emekli aylığı 7500 liraya çıkacak. Böylelikle emekli aylıklarına yüzde 36,4 oranında artırım yapılmış olacak.

DÜZENLEME HAFTAYA YASALAŞACAK

Erdoğan’ın muştusunu verdiği en düşük emekli maaşını 7500 TL’ye yükseltecek düzenleme bugün Meclis’e geldi. Haftaya yasalaşacağı açıklanan düzenlemeyle ilgili canlı yayında değerlendirmelerde bulunan AK Parti Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş gündemdeki bir tartışmayla ilgili soruya da cevap verdi.

“7500 TL’NİN ÜSTÜNDEKİ MAAŞLAR İÇİN DÜZENLEME YOK”

Bir gazetecinin “7500 TL’nin üzerinde olan emekli maaşlarına da artırım yapılacak mı?” sorusuna AK Partili Elitaş, “Konuyla ilgili rastgele bir düzenleme yapılmayacak” cevabını verdi.

AK Parti Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş.

“EN ÇOK SSK’LILAR, BAĞKUR’LULAR FAYDALANACAK”

AK Partili Elitaş’ın açıklamalarından satır başları şu biçimde; “Bugün vereceğimiz teklif, toplam 16 maddeden oluşuyor. AK Parti iktidarı periyodunda ortaya çıkan en düşük emekli maaşı konusu gündeme gelmişti. Emekli maaşının hesaplanması, sosyal güvenlik kurumu ve emekli sandığındafarklı düzenlemeler vardı. 2023 başında biz en düşük emekli maaşının 5500 lira olması kanun teklifi Meclis’ten geçmişti.

“11 MİLYONA YAKIN VATANDAŞ FAYDALANACAK”

GEÇİCİ PERSONELLER 11 AY 29 GÜN ÇALIŞTIRILACAK

Geçici çalışanlar var. Bunlardan 6 ay az mühlet ile çalışanlar vardı. Mevsimlik emekçiler vardı. Dedik i 6 aydan fazla çalıştırılanlar, 5 ay daha ilgili kurum ve kuruluşta 6 ayın üzerinde 5 ay daha çalışılabilir demiştik. Yeni düzenleme ile bunun 11 ay 29 gün çalıştırılacak ilgili kurum ve kuruluşun gereksinimi varsa, ilgili Bakanlığın müsaadesi ile çalıştırılma imkanı elde etmiş olacaklar.

PRİM GÜNÜ SAYISI HAKKINDA

7500 liranın altında olan 11 milyon, 7400 lira alan da bunun içinde 11 milyon civarında kişi faydalanacak. Emeklilikte Yaşa Takılanlar 5 bin ile 5 bin 975 gün prim ödeyecekler. 2 binden itibaren SSK’lı olanlar 7200 gün prim ödeyecekler. 99’da çıkan kanunda 7200 gün prim ödeyen 5 bin yahut 5975 gün prim ödeyenden daha az maaş alıyor.

7500 LİRA ÜZERİ MAAŞ ALANLARA EK ARTIRIM YOK

7.500 TL’nin üstünde emekli maaşı olanlar için bir düzenleme yapılmayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir