Avrupa Komisyonu’ndan ‘Schengen vizesi’ açıklaması: Sorun sadece Türkiye’ye özgü değil

Türkiye’nin Schengen vizesi sorunu, pandemide uzaktan çalışmaya geçilmesi, seyahat yasakları ve çeşitli ülkelerin büyükelçiliklerinin işçi azaltmasıyla başladı. Lakin pandemi sonrasında seyahatlerin yine açılmasıyla Türkiye’den artan vize müracaatları karşılanmamaya başladı. Son 2 yılda sorun adeta bir kangren haline geldi. Türk vatandaşları vize için randevu alamamaya, vize müracaatlarının sonuçlanması aylar sürmeye fakat en değerlisi çok sayıda vize başvurusu reddedilmeye başladı.

Uzun bir müddettir gündemden düşmeyen Schengen vizelerinde yaşanan sorun argümanlarını doğrulayabilmek şimdi mümkün değil lakin bir müddettir vize müracaatlarında yoğunluk yaşandığı gerçek.

Erdoğan: Siyasi şantaja dönüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 30 Mayıs günü AB ile yaşanan vize meselesine ait açıklamada bulunmuş,

“Son devirde adeta bir siyasi şantaj olarak kullanılan vize problemini en kısa müddette hal yoluna koyacağız”

tabirlerini kullanmıştı.

Schengen vizeleri durduruldu mu?

Avrupa Kurulu,

“Türkiye’ye yönelik Schengen vizeleri durduruldu mu?”

sorusunu yanıtladı. Habertürk’ten Merve Elmacı’nın haberine nazaran, Avrupa Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, üye devletlerin Schengen vizeleri kişisel olarak değerlendirdiğini ve çeşitli sebepler nedeniyle gecikmeler yaşandığının altı çizildi.

‘Vize sorunu Türkiye’ye mahsus değil’

Avrupa Komitesi Sözcüsü yaptığı açıklamada şu tabirlere yer verdi:

“Pandemi, dünya çapında Schengen vizelerin olan talepte önemli düşüşlere yol açtı. 2021’de 3 milyon müracaat varken, 2019’da 17 milyon müracaat yapılmıştı. Bu sebeple neredeyse tüm konsolosluklar işçi kısıtlamaları ve operasyonel kısıtlamalarla karşı karşıya kaldı. Talep artık yine artıyor ve bu vize prosedürünü etkiliyor. Fakat şu bilinmeli ki bu Türkiye’ye has bir durum değil.

‘Konsolosluklar eski kapasitesine dönmek için gayret göstermeli’

Vize süreçlerinde yaşanan gecikmelerin bilhassa tatil periyodunda yaşanması şanssız. Konsolosluklar kurallara uymalı ve kapasitelerini eski haline getirmek için her türlü çabayı göstermeli. Bu mevzuyu hem salgın devrinde hem de seyahatlerin yine başlamasından bu yana Üye Devletlerle kapsamlı bir halde tartıştık. Birebir durum başvuranlar için de geçerli, vize müracaatlarının kaliteli ve vaktinde yapılması çok kıymetli.”

Almanya Dışişleri: Vize verilme oranı geçen yıla oranla arttı

Geçtiğimiz günlerde BBC Türkçe’ye açıklama yapan bir

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü

de geçtiğimiz yıla kıyasla vize verilme oranının arttığını söz etti. Paylaşılan bilgilerde, 2023 yılının Ocak-Mayıs periyodunda Türk vatandaşlarına yaklaşık

100 bin Schengen vizesi ve 18 bin ulusal vize

verildiği belirtildi. 2022 yılının tıpkı periyodunda ise 60 bin Schengen vizesi ve 16 bin ulusal vize verilmişti.

    Mayıs ayının sonunda ortaya atılan argümanlara ait Almanya Büyükelçiliği açıklama yapmış, argümanlara ait 6 Şubat 2022’de Türkiye’yi sarsan büyük sarsıntıları hatırlatarak, o günden bu yana yaşanan yoğunluğun altını çizmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir