Beyoğlu’nda HDP yürüyüşüne polis müdahalesi: 121 gözaltı

HDP’nin toplumsal medya hesapları üzerinden, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütüne yönelik yürütülen askeri operasyonlara ait saat 15.00’de basın açıklaması ve yürüyüş yapılacağının duyurulmasının akabinde, ortalarında HDP milletvekillerinin de bulunduğu bir küme Taksim ve Tünel Meydanı’nda bir ortaya gelmek istedi. Taksim ve etrafında ağır güvenlik tedbiri alan polis, müsaadesiz olduğu gerekçesiyle açıklama ve yürüyüşe pürüz oldu.

Polisin ihtarlarına karşın yürüyüş yapmak isteyen kümeden 121 kişi gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

VALİLİK’TEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından PKK/KCK Terör Örgütü mensuplarına yönelik operasyonlara karşı HDP tarafından, Beyoğlu ilçemizde ‘izinsiz toplanma ve yürüyüş’ davetleri üzerine Beyoğlu Kaymakamlığı’nca ‘kanuna muhalif toplanma ve yürüyüşün yasaklanmasına’ karar verilmiştir. Kaymakamlıkça alınan karara riayet etmeyen; İstiklal Caddesi, Tünel Meydan ve orta sokaklarda toplanarak müsaadesiz yürüyüş yapmak isteyen 121 şahıs, güvenlik görevlilerimizce yakalanmıştır.” denildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir