CHP’li Altay’dan Fuat Oktay’a: AK Parti’de Altılı Masa sendromu var, ortada milli irade hırsızlığına teşebbüs var!

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de 2023 yılı bütçe görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen ceza ile ilgili olarak, “Sizin isteğiniz. Ortada ulusal irade hırsızlığına teşebbüs var. Lakin ortada bir Altılı Masa sendromu, Altılı Masa paranoyası bütün AK Parti’de var üzere görünüyor” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda 2023 yılı bütçesinin tümü üzerine parti kümeleri ve yürütme ismine konuşmalar yapıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın konuşmasının akabinde şahsı ismine kelam alan CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, Diyarbakır’daki terör atağında yaralanan polislere geçmiş olsun dileklerini iletti. Altay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen cezaya dair Oktay’ın yorumuna ait “Mahkeme kararlarına uymak zorunluluğundan bahsetti Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı ama Sayın Cumhurbaşkanı da ‘Ben bu mahkeme kararını tanımıyorum’ diyebildi” dedi.

Altay, TOGG arabası için emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini de hatırlatarak, “TOGG istemediniz, yok işte. Buradan ekmek çıkmaz. TOGG, Türkiye için hoş, olumlu bir şeydir, emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Hani demiştiniz ya, muhalefet bizi desteklemiyor diye, İsmet Paşa’dan örnek verdi Sayın Yılmaz. İnönü, ‘Hükümetlere yardım etmek lazım’ demiş. E etmedik mi? Terörle çabada 6 unsurluk kanun teklifi  getirdiniz, lakin bu türlü çözülür dediniz, evet demedik mi? Ticaret Kanunu, 1572 husus. 3 günde çıkmadı mı? Allah’tan korkun, düzgüne uygun, berbata kötü. Savunma sanayi ile ilgili gelişmeleri de dikkatle ve olumlu formda gözlediğimizi ve izlediğimizi 100 sefer söyledik. O hususta da emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, oldu mu?” diye konuştu.

“Milli irade hırsızlığına teşebbüs var”

Altay, Millet İttifakı’nda Cumhurbaşkanı adayı arbedesinin olmadığını vurgulayarak, “Sizin isteğiniz. Ortada ulusal irade hırsızlığına teşebbüs var. (İmamoğlu’na çıkan ceza). Fakat ortada bir altılı masa sendromu, altılı masa paranoyası bütün AK Parti’de var üzere görünüyor” dedi.

Altay,  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesini hatırlatarak, “Cumhurbaşkanı siyaseti meydanda yapar, takviyesi alır, millet ister, neticeyi sadıkta alır’ dediniz. İstanbul seçimlerinde neticeyi sandıkta alamayınca, yargıya tasallut ederek, almaya çalıştığını ve seçimi iptal ettirdiğini de bilmeyen yok” diye vurguladı.

“Hükümet edenler kendilerini devlet zanneder ise devlette çürüme başlar”

Altay, devletin yasama, yürütme ve yargıdan oluştuğunu ve bu üçünün birbirinden bağımsız olması halinde ortada bir devletin var olacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Hükümet edenler kendilerini devlet zanneder ise devlette çürüme başlar. Devlet evvel ahlakı, sonra liyakati, sonra da adaleti kaybeder. Ahlak, liyakat ve adaletten yoksun bir devlet, devlet sayılmaz. Kadim devletimizi korumak hepimizin ortak misyonudur. Devleti müdafaanın yolu da devleti bunlardan yoksun etmemektir. İnsanı bir devlet üzere düşünürsek, sistemlerimiz var. Teneffüs sistemimiz, deveran, sindirim, hudut sistemimiz. Bunlar arıza yapınca ölüyoruz. Teneffüs sistemini yargı olarak düşünelim. Deveran sistemini yasama olarak düşünelim. Sindirim sistemini yürütme olarak düşünelim. Hudut sistemini de dördüncü kuvvet olan medya olarak düşünelim. Ancak Türkiye Cumhuriyeti devleti geldiğimiz bu noktada çoklu organ yetmezliği ile karşı karşıya.”

“Hadsiz hakaretlerde, küstah tabirlerde bulundular”

Altay, yürütmenin bütçe görüşmeleri boyunca seçilmişlere parmak salladığını lisana getirerek, şunları açıkladı:

“Hadsiz hakaretlerde, küstah sözlerde bulundular. Onları Genel Kurul’un vicdan ve takdirine havale ediyorum. Birtakım bakanlar da parlamentoya münasebetiyle aziz milletimize pek nazik bir tavır takındılar, onlara da teşekkür ediyorum. AK Parti ne yaptı bu bütçede, 5-6 şey söylediniz. Gaye vizyon dediniz, eski Türkiye yeni Türkiye, eser siyasetinde yarışalım dediniz, yerlilik ve millik dilinize pelesenk olmuş, vesayet dediniz ve hamaset yaptınız. Gayeden başlayalım, gaye 2023. 2011’deki hedefinizdi, tutmayınca artık 2050 vizyonu diye konuşuyorsunuz. Dünya iktisadında birinci 10 deniniz, 23’teyiz. Ulusal gelir 2 trilyon dediniz, 714 milyardayız. Kişi başı gelir 25 bin dolar dediniz, 8 bin dolardayız. İhracat 500 milyar dolar dediniz, 242’deyiz. İşsizliği 5 hedeflediniz, 10. Enflasyon tek haneli dediniz, besin enflasyonu yüzde 150. 2023 olmadı, 2050 verelim mi?

“Bir tane Türkiye var; onun ismi Türkiye Cumhuriyeti ve Gazi Mustafa Kemal’in Türkiyesi”

Eski Türkiye yeni Türkiye. Bir kez eski Türkiye, yeni Türkiye yok. Bir tane Türkiye var. Onun ismi Türkiye Cumhuriyeti ve Gazi Mustafa Kemal’in Türkiyesi. Eski Türkiye’yi mukayese edelim. Mesela eski Türkiye’de 12 Cumhurbaşkanımızın hiçbiri mal varlığı ile tehdit edilmedi. Eski Türkiye’de hiçbir devlet yetkilisi devletin en mahremine, kozmik odaya FETÖ terör örgütünü sokmadı, terör örgütüne teslim etmedi.  Eski Türkiye’de hiçbir devlet yetkilisi Türkiye’de işlenen yabanî cinayet belgesini kapatmadı. Üstelik belgeyi da Cumhurbaşkanımızca katil ilan edilenlere göndermedi. Eski Türkiye’de 14 askerimizi şehit edenleri İdlip’te kapısına gidip orada dakikalarca beklenilmedi.”

“Türkiye’yi gri listeye soktunuz”

Altay, AKP’nin yapıtlarını açıklayarak, “Türkiye’yi gri listeye soktunuz, en büyük yapıtınız. Cari açık her gün değişiyor, benim yazdığımda 39 milyar dolarmış. Enflasyon, besin enflasyonu yüzde 150. Neyi ile yarışacağım bunun” dedi.

Altay, AKP’ye vesayet tenkidinde de bulunarak, “Şimdi durum daha vahim. Artık yürütmenin, hem yargı hem yasama üzerinde vesayeti var. Evvelden yasamaya vesayet yoktu. Şurada, askerler geldi üniformaları ile Cumhurbaşkanı seçtirmeye kalktılar, reddediyoruz, şiddetle reddediyoruz. Askerin yeri belirlidir, kışlasıdır. Bir tek 30 Ağustos’ta bir de savaşta çıkar sokağa. Lakin artık ne oluyor, Meclis’teki vesayete kısa bir örnek. Kanunlara uymak birinci evvel hükümetin işi. 2022’de borçlanılmış, yasal destekten mahrum. Artık dün kurulda 1 Ocak 2022’den geçerli kanun getirdiniz. Meclis sizin buyruk eriniz mi? Hükümet Meclis’in onayını almadan bir parayı harcamayacağı Anayasa ve kanunda yazarken onayı almadan o parayı nasıl harcarsınız. Vesayetten dört örnek. Ekrem İmamoğlu kararı, rahip Brunson kararı, Cemal Kaşıkçı evrakının iadesi, Sezgin Baran Korkmaz’ın doruktan tırnağa devlet operasyonu ve iki mahkeme kararı ile yurt dışına postalanması. Bunlar yargıya vesayetin en son örnekleri” diye konuştu.

“Asıl ahmaklık rüşvetçi birini büyükelçi atamaktır”

Altay, “Ahmaklık tartışması gidiyor, asıl ahmaklık rüşvetçi birini büyükelçi atamaktır. Asıl ahmaklık zifiri karanlıkta 5 yaşındaki çocukları sabahın köründe yola düşürmektir, neymiş elektrik tasarrufu. Asıl ahmaklık Türkiye’yi döviz krizine sokup, kur muhafazalı mevduat ismi altında 200 milyar lirayı yoksuldan alıp zengine vermektir” dedi. (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir