Dünyanın ciğerleri tükeniyor… 210 bin 880 hektar ormanlık alan yok oldu

Uzun yıllar devlet ile Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ortasında ağır çatışmaların yaşandığı Caqueta bölgesi, Kasım 2016’da barış mutabakatı imzalanmasının akabinde çevresel sıkıntılarla uğraş ediyor. FARC üyelerinin bölgeyi terk etmesinden sonra büyükbaş ticareti yapmak isteyen yerleşimciler, sığırlarına alan açmak için ormanları yakıyor. Silahlı kümeler ise otorite boşluğundan istifade ederek silah satın almak için ağaçları kesip satıyor.

Çevre Bakanlığına nazaran ülkede yapılan kereste ticaretinin yüzde 47’si, yasa dışı ağaç kısmından sağlanıyor. Basına yansıyan haberlere nazaran Caqueta’ya bağlı San Vicente del Caguan ve Cartagena del Chaira kasabalarında, FARC’ın silah bırakmasıyla ortaya çıkan çok sayıda silahlı küme, bölge halkını tehdit ettikten sonra yerleri düşük bedellerle satın alarak ormanları talan ediyor.

Ülkede devletin güvenlik önlemlerinin ve kontrollerinin yetersiz olması nedeniyle orman topraklarının talan edilmesi durdurulamıyor. Yapılan araştırmalara nazaran Caqueta idare bölgesinde son 5 yılda 210 bin 880 hektarlık orman, sığır yetiştiriciliğine alan açmak için kesildi.

60 milyon hektar orman alanı var

Orman ve Karbon İzleme Sistemi Başkanı Ederson Carera, Kolombiya’nın bir orman ülkesi olduğuna dikkati çekerek “Bu ülke topraklarının yarısından fazlası yani 60 milyon hektarı orman alanı” değerlendirmesinde bulundu. Carera, Choca bölgesinde 10 bin 46 hektarlık alan, Amazon’da 60 bin 373 hektar, Antioquia’da 20 bin 582 hektar ve Kuzey Santander’de ise 4 bin 92 hektar alan tahrip edildi.

Yeşil alan 50 ila 70 yılda yok olabilir

Amazon Üniversitesinden Prof. Dr. Jorge Pulecio, “Yeşil Çevre” mecmuasına yaptığı değerlendirmede, Caqueta’daki orman alanının sığır yetiştiriciliği için uygun olmadığını, bu faaliyetlerin ekosistemde telafisi olmayan imkansız ziyanlara yol açtığını söyledi. Pulecio, ormanların kesilmesinin bu süratle gittiği taktirde bölgedeki yeşil alanın 50 ila 70 yılda yok olabileceği ihtarında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir