Elektronik haberleşme teknoloji projelerine 200 milyon lira destek

“Ulaştırma Dalında Haberleşme Teknolojileri Projelerinin Desteklenmesi Davet Programı” ile bu alanda yerli üretimin teşviki, ileri teknoloji eserlerinde dışa bağımlılığın azaltılması ve böylelikle tüm ulaşım modlarında elektronik haberleşme altyapısının güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Destek paketi, demir ve kara yolları ile denizcilik ve havacılık kesimlerini kapsıyor. Bakanlığa bağlı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi Başkanlığı tarafından çıkılan davetle haberleşme teknolojilerine yönelik AR-GE projelerine toplam 200 milyon lira dayanak verilecek. Yapılan değerlendirmeler sonucu uygun bulunan projeler azami 24 ay, 15 milyon liraya kadar desteklenecek. Davete son müracaat tarihi 18 Ağustos olarak belirlendi.

SİNYALİZASYONDAN İZLEME SİSTEMLERİNE KADAR

Destek programı kapsamında demir yolu haberleşme, tren izleme ve denetim sistemleri, akıllı sinyalizasyon ve demir yolu trafik kontrolü geçiş sistemleri, demir yolu taşıtları akıllı kaynak idaresi ve izleme sistemleri, deniz trafiğine yönelik haberleşme sistemleri, gemi takip ve izleme sistemleri, denizlerde acil durum haberleşme projeleri, trafik sinyalizasyon sistemleri, akıllı trafik idare sistemleri, kara yolu nakliyatı alanında optimizasyon projeleri, akıllı yük ve yolcu taşıma sistemleri bulunuyor.

Ayrıca, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün misyon ve hizmet alanlarına giren bahisler da desteklenen projeler ortasında yer alıyor.

Çağrı kapsamında Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen bölgelerden gelen müracaatlar öncelikli pahalandırılacak.

Programa ait bilgiler ve dayanaktan yararlanma şartlarına https://udham.uab.gov.tr adresinden de ulaşılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir