Erdoğan: 10 bin lira olan emekli maaşı yeterli değil

KÜTAHYA (İGFA) – Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kütahya Pazar Yanı Meydanı’nda düzenlenen mitingine katılarak konuşma yaptı.

Kütahya’da 31 Mart seçimleri için adaylarımızı Cumhur İttifakı olarak ortak göstermediklerine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eser ve hizmet siyasetinde yarışmak için farklı adaylarla seçime girdik. Güzel yarış olarak gördüğümüz bu centilmence rekabetin kentimiz için en hoş halde neticelenmesini diliyorum. Hangi partiye mensup olursa olsun bu ülkenin her bireyinin, her Kütahyalı vatandaşımın bizim gönlümüzde farklı bir yeri var. Seçimler gelir geçer fakat muhabbet baki kalır. Şu hasbilik, gök kubbedeki bir güzel sada misali daima devam eder. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin diyorum” dedi.

“HAYAT PAHALILIĞIYLA DA GAYRET ETTİK”

Hiç elbet hayat pahalılığıyla da gayret ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, en çok etkilediği kesitlerin başında emekliler olduğunu belirtti.

“Her ne kadar emekli maaşlarını bizden evvelki devirlerle kıyas edilemeyecek düzeylere çıkarmış olsak da gönlünün vatandaşlarımızın hayatlarını daha yeterli koşullarda sürdürmesini istiyor.” diyen Erdoğan, “En düşüğü 10 bin lira olan emekli maaşı, ömrünü kendisinin ve ailesinin geçimi için harcamış vatandaşlarımız için kâfi değil. Pekala, emekli maaşlarını dilek ettiğimiz seviyeye nasıl yükselteceğiz? Devlet ve millet olarak daha fazla çalışacak, daha çok gelir elde edecek, ortaya çıkan çıkardan da emeklilerimize hak ettikleri parayı vereceğiz. Artık birileri çıkıyor emekli maaşlarına 7 bin lira, 10 bin lira seyyanen ekleyelim diyerek kendi akıllarınca emeklilerimizi tahrik ediyor. Bakınız bizim ülkemizde halihazırda 16 milyon emeklimiz var. Emekli maaşlarına 7 bin lira eklemek demek bütçeden yaklaşık 1,4 trilyon liralık 10 bin lira eklemek demek, 1,9 trilyon liralık bir kaynağı buraya aktarmak demektir. Dikkat ediniz mevcut maaşların meblağından kelam etmiyorum. Yalnızca 7 bin lira yahut 10 bin lira olarak tabir edilen ek artışın maliyetini anlatıyorum. Yani 2024 yılı boyunca ülkemizde tek çivi çakmasak, tüm yatırım bütçesini buraya aktarsak bile bu sarfiyatı karşılamaya yetmiyor. Birebir biçimde zelzele harcamalarının tamamını bu iş için kullansak yeniden kâfi gelmiyor. Eğitime, sıhhate tek kuruş harcamadan her birinin tüm bütçesini buraya aktarsak ucu ucuna ya kurtarıyor ya kurtarmıyor. Askeriyle, polisiyle, eğitimcisiyle, sağlıkçısıyla kısacası tüm memuru ve emekçisiyle devletin çalışanlarının yarısından fazlasına maaşlarını vermesek o vakit tahminen bu ek masrafı karşılayabiliriz. Altını tekrar çizerek tabir ediyorum. Burada konuştuğumuz emeklilerimizin mevcut maaşlarının maliyeti değil, yapılması istenen ek artışların fiyatıdır. Ayrıyeten seyyanen artışların emekli maaşları ortasında yol açtığı adaletsizliğin de farkındayız” diye konuştu.

SON 21 YILDA KÜTAHYA’YA 101 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE YATIRIM YAPTIK”

Öte yandan Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin en büyük ispatının kentlere yapılan yatırımlar olduğunu belirten Erdoğan, “Bu kapsamda son 21 yılda Kütahya’ya 101 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. Eğitimde 2 bin 900 adet yeni derslik inşa ettik. Kentimize ikinci devlet üniversitesi olarak Kütahya Sıhhat Üniversitesi’ni kurduk. Gençlik ve sporda yükseköğrenim yurt yatak kapasitesini 12 bin 493’e çıkardık. 61 adet spor tesisi inşa ettik. Kütahya’ya, kendine yakışacak bir stadyum kazandırmak için çalışmalara başladık. Toplumsal yardımlarda muhtaçlık sahiplerine 2,6 milyar lira meblağında kaynak aktardık” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir