Fiyatlar 5 kat attı! Avrupa elinde ne var ne yok yakıyor

Odun peletlerinin fiyatı, Fransa’da neredeyse iki katına çıkarak ton başına 600 euroya yükseldi. Bulgaristan’da, fiyatlar iki katına çıkarak metreküp başına yaklaşık 100 euroya ulaştı. Polonya’da yakacak odun fiyatları ikiye katlanırken, İngiltere’de ise bu yıl beş kat arttığı bildirildi.

Almanya’da odun ve odun peletlerinin fiyatı yüzde 86 arttı. Belçika’da geçen yıl 80 euro olan ahşap ve ahşap pelet metreküp fiyatı 150 euroya ulaştı.

Böylece odun fiyatları bir yılda yaklaşık yüzde 90 oranında arttı. İsviçre’de de yakacak odun fiyatı yüzde 30’a yakın yükseldi. Romanya yakacak odun fiyatlarının artışını önlemek için metreküp başına 80 dolar üst sonu getirdi.

Avrupa Ağaç Sürece Sanayileri Konfederasyonu ve Avrupa Kereste Fabrikası Sanayisi Teşkilatı’nın Halkla İlgiler Müdürü Paul Brannen, yakacak odun, pelet ve yakma için kullanılan çeşitli kereste fabrikası kalıntılarına yönelik tüketici talebinde “benzeri görülmemiş bir artış” olduğunu, bu eserlerin fiyatlarının arttığını belirtti.

Avrupa’da hükümetler ağaç kesilmesini engelleyen kararları kaldırmaya başladı. Macar hükümeti, pelet ihracatını yasaklarken, birebir vakitte korunan ormanlarda ağaç kesilmesini engelleyen çevresel düzenlemeleri yürürlükten kaldırdı.

Polonya’nın iktidar partisi lideri Jaroslaw Kaczynski, insanların lastikler ve misal formda ziyanlı şeyler dışında neredeyse her şeyi yakmaları gerektiğini söyledi.

Letonya genç ağaçların kesilmesine müsaade verirken, Litvanya Çevre Bakanlığı devlet orman şirketinden ülkenin biyoenerji arzını desteklemek için hasadı artırmasını istedi.

ÇEVRECİLER AYAĞA KALKTI

Birçok AB hükümetinin ağaç kesme kurallarını gevşetmesi çevrecileri ayağa kaldırdı. Çevreciler, alınan kararların Avrupa’nın esasen savunmasız ormanları için felaket manasına geldiğini belirtiyor.

Greenpeace Macaristan’ın biyoçeşitlilik kampanyacısı Katalin Rodics, güç güvenliğini garanti altına almak için korunan ormanları kesmenin “çılgın” ve “çok, çok yıkıcı” olduğunu söyledi.

 

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir