İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’dan bakan Murat Kurum’a sert tepki: Ayıptır, yazıktır, günahtır!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Üsküdar, Salacak kıyısında belediye tarafından imara karşıt olduğu gerekçesiyle yıkım kararı alınan kafeler için Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın devreye girmesine sert reaksiyon gösterdi.

İmamoğlu “Üsküdar Belediyesi ve Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak saçma sapan bir planla gecekondu üzere yapılmış, yakışıksız, manzarasıyla Kuşkonmaz Camisi’ni berbat eden, etrafını makus gösteren yapılara dair plan çıkarıyorsunuz. Ayıptır, yazıktır, günahtır” dedi.

Haliç Kongre Merkezi’nde bugün İstanbul Yenileniyor Güçlendirme Projesi tanıtım toplantısı gerçekleşti. Toplanın açılış konuşmasını KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt yaptı. Kurt’un ardından konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “İşin ciddiyetini hala kavrayamayan, bu mevzuyu hala siyasi bir rant imkanı, bir seçim materyali olarak gören kim var ise bilsin ki yeni felaketlerin ve yeni ihmallerin yolunu açıyor. Bilimin önerdiği somut tahliller etrafında birleşmek ve kesinlikle hızlanmak zorundayız. Vakit kaybedemeyiz” dedi.

’Acelemiz var’

İBB’nin zelzele riskine karşı süratli tarama testine değinen İmamoğlu şöyle konuştu:

“Bu testte E sınıfında çıkan yapılar için hemşerilerimiz İstanbul yenileniyor platformuna güçlendirme talebinde bulunabilecek. Böylelikle vatandaşlarımıza sarsıntıya hazırlık konusunda ekonomik ve süratli bir seçenek daha sunmuş oluyoruz. Bu işin öncülüğünü yapmak zorundayız. Kiptaş nezaretinde uygulanacağı bir güçlendirme sistemini hayata geçiriyoruz.

Depreme karşı yarışıyoruz. İstanbul hızlansın, Türkiye bu mevzuda çok hızlansın. Acelemiz var. Sarsıntıya karşı başlattığımız bu yarışı yok olmayla, var olma ortasında bu savaşı kazanmanın öteki yolu yok. Daima birlikte hızlanmak zorundayız” diyen İmamoğlu “Onun için 14 Mayıs’ta bu ülkeyi hızlandıracak bir idaresi iş başına getirmek zorundayız. İBB, KİPTAŞ güçlendirme sisteminden yararlanmak isteyen tüm İstanbulluları süratli harekete geçirmeye davet ediyor ve kesinlikle müracaatlarını yapıp kendi ortalarında uzlaşı tabanını toparlayıp tamamlayıp bizimle irtibata geçmelerini buradan davet olarak yapıyorum.”

‘İşgalle yapılmış binaları imarlı hale getirmiştir’

Toplantı çıkışında İmamoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu’na İBB tarafından Salacak kıyısında yıkım kararı verilen kafelerin Üsküdar Belediyesi ve bakanlığın ortak çalışmasıyla hizmetlerine devam etmesinin sağlandığı anımsatıldı ve belediyenin bundan sonraki süreçte nasıl ilerleyeceği soruldu.

İmamoğlu, özel etraf müdafaa kapsamında müsilaj sıkıntısında bakanlık tarafından Adalar’da imarla ilgili yetkilerin kendilerinden alındığına değinerek özetle şöyle cevap verdi:

“Ben o vakit sayın bakanı aradığımda, Sayın Bakan müsilajla mücadelenin adaların planıyla ya da İstanbul’un kıyı şeridiyle ne alakası var demiştim. ‘Ya bu türlü olmaması gerekir’ diye kendisinden telefonda yanıt almıştım. Sonra olağan yetkinin bu halde gasp edildiğini kendi de tespit edince ‘ya bu mevzuyu konuşalım, uzlaşı içerisinde yönetelim. Bunu kesinlikle düzeltiriz vakit içinde’ diye bana beyanı olmuştu. Artık kendilerinin de yanlış bulduğu bu yetki gaspı üzerinden İstanbul’u yakışıksız gösteren, Kuşkonmaz camii üzere, biblo üzere İstanbul Boğazı’nın kıyısında duran bölümün o bölgede önüne yalnızca bir buçuk metrelik bir geçiş platformu yapılırken kıyametin koparıldığı ki bizden evvel planlanan bir uygulamaydı.

Bu caminin sağının solunu virüs üzere işgal etmiş bir kısım işletmeleri oradan kaldırma gayreti içerisinde kararlarımızı almışken, mahkemelerde ha teğe pinpon topu üzere bir grup kararların oraya gidip buraya gittiği bir periyotta hayatında beni en çok şok eden bir şeyi yaşattı sağ olsun bakan. Yeniden bu kanuna sığınarak, yeniden bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne sığınarak buraya Üsküdar Belediyesi’yle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir plan yaparak gecekondu üzere İstanbul Boğazı’nın kıyısında işgalle yapılmış binaları imarlı hale getirmiştir.”

‘Bu prensipsizliktir’

“Ya bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, İstanbul tarihinde yapılmış en ayıp işlerden” diye reaksiyon gösteren İmamoğlu şöyle devam etti:

“Gidin hava fotoğrafına bakın. Bu iş nereye sığar? Bunun manası nedir? Bunun yararı nedir? Toplumsal çıkarı nedir? Siz İstanbul’a hem bunu yapacaksınız hem de diyeceksiniz ki ‘İstanbul’la ilgili dönüşümü, İstanbul’la ilgili sarsıntıyla çabayı biz başarırız’. Hayır, yapamazsınız. Bu iş amasız, fakatsız yapılır. ‘Bu iş sağ tarafı görme, sol tarafı gör’le yapılmaz. Bu prensipsizliktir. Tutarsızlıktır. İstanbul’a yapılan çok büyük bir ayıptır. Tüzel uğraşımızı elbette vereceğiz. Plana karşı duruşumuzu göstereceğiz. İstanbul halkının buradaki iki temel sorumlusu var o bölgeyle ilgili. Birisi Üsküdar Belediyesi, onun zirve üst çatısı olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi.

Siz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ortadan kaldırıyorsunuz. Üsküdar Belediyesi ve Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak saçma sapan bir planla gecekondu üzere yapılmış, nahoş, imgesiyle Kuşkonmaz Camisi’ni berbat eden, etrafını berbat gösteren yapılara dair plan çıkarıyorsunuz. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Ne teknik eleman olmaya sığar, ne teknik ahlaka sığar, ne imar prensibine sığar, ne şehirciliğe sığar, ne de bugünün gündemi sarsıntı iken, bakın on binlerce insanın hayatını yitirdiği, yüz binlerce insanın İstanbul’da hayatını tehdit ettiği bir süreçte yapılan bu işler nedir, biliyor musunuz? Önceliğinin, hükümetin önceliğinin ne olduğuna dair bir göstergedir. Onun için türel uğraşını verip gün gün süreci takip edeceğim. Yargıyı da bu manada vazifeye davet ediyorum. Bizi oyalamasınlar. Oyalayıp başka kararlarla iş birliği yapılmış algısı yaratmasınlar. Onun için herkesi misyona davet ediyorum. Biz bu işi takip edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir