Son dakika… Beyaz Saray: Türkiye’nin AB üyeliği arzusunu destekliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vilnius’ta 10-12 Temmuz’da düzenlenecek olan NATO Tepesine katılmak üzere Litvanya’ya gitmeden evvel Atatürk Havalimanı Devlet Konukevinde açıklamalarda bulunandu.

Erdoğan’ın AB açıklamasına NATO Genel Sekreteri’nin akabinde Beyaz Saray’dan da cevap geldi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ‘Türkiye’nin AB üyeliği isteğini destekliyoruz’ denildi.

Erdoğan açıklamasında şu tabirlerine yer vermişti;

’50 yılı aşkın zamandır Avrupa Birliği kapısında bekletilen bir Türkiye var. Ve şu anda NATO üyesi ülkelerin çabucak hemen tamamı AB üyesidir. Türkiye’yi Avrupa Birliği kapısında 50 yılı aşkın vakittir bekleten bu ülkelere buradan sesleniyorum. Fakat birebir vakitte Vilnius’da da sesleneceğim. Evvel gelin Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde önünü açın ondan sonra biz de Finlandiya ile ilgili nasıl onun önünü açtıysak, İsveç’in de önünü açalım.’

Litvanya’nın başşehri Vilnius kentinde 11-12 Temmuz tarihleri ortasında düzenlenecek NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi’ne saatler kala kameralar karşına geçen NATO Genel sekreteri Jens Stoltenberg “Türkiye’nin AB’ye katılma maksadını destekliyorum. İsveç’i NATO’ya sokmak için çok çalışıyoruz. İsveç’in üyeliği konusunda Vilnius tepesinde olumlu bir karara varmak hala mümkün.” ifadelerini kullanmıştı.

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir