Ümit Özdağ, ‘İç savaş çıkar’ sözlerini açıkladı

Zafer Partisi (ZP) Genel Lideri Ümit Özdağ, Cumhuriyet’in cumartesi günkü sayısında Miyase İlknur’un “Ümit Özdağ’ın lisanının altındaki bakla” başlıklı yazısı üzerine arayarak hafta içinde bir toplantıda sarf ettiği “Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı seçilirse iç savaş çıkar” kelamlarının ne manaya geldiğine ait sorularına cevap verdi.

ZP Lideri Özdağ, bu sözleri toplantı sırasında kendisine yönelik bir soru üzerine söylediğini anımsatarak “Aslında iç savaş çıkma ihtimali yalnızca Kılıçdaroğlu için değil başka isimler için de geçerlidir. Ülkemizin demografik yapısını değiştiren sistemsiz göçmen siyaseti nedeniyle gelecekte bir iç savaş çıkması kuvvetle mümkündür. Ben bunu öteden beri dillendiriyorum. Fakat Kılıçdaroğlu’nun adaylığı sırasında denkleme öteki ögeler da eklenecektir” diye konuştu.

“PKK YARARLANMAK İSTER”

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığına mümkün bir iç savaşa hangi ögeler eklenebileceği sorusu üzerine de, Özdağ şu karşılığı verdi: 

“Göçmenlerin, bilhassa de Suriyeli ve Afgan göçmenlerin bir müddet sonra neden olacağı bir iç savaş, cumhurbaşkanı kim olursa olsun her halükarda mümkünlük dahilindedir. Ancak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı makamına oturmasıyla seçimlerde kendisini destekleyen HDP güçlü bir pozisyona gelecektir. Bir yıl sonraki mahallî seçimlerde iddia edilebileceği üzere güneydoğudan Akdeniz’e kadar uzanan vilayetleri kazanması ihtimal dahilindedir. Bu nedenle göçmenlerin bir iç savaş çıkarması halinde Türkiye’nin iç karmaşasından PKK yararlanmak isteyecek ve bölgede kantonluklar kurmak için bu fırsatı kaçırmayacaktır diye düşünüyorum. Bu açıklamayı da durup dururken değil, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Türkiye’de neler olabileceğine ait bir soruya karşılık olarak dillendirdim.”

YAVAŞ’IN ADAYLIĞI

Köşe yazısındaki, kendisinin daha evvel aday olması halinde destekleyeceğini açıkladığı Yavaş’ın önünü açmak için halkı korkutma ve dehşet senaryosu üretmek maksatlı yoruma ait de “Kılıçdaroğlu ile Yavaş’ı destekleyen bölümler ortasında fark olacağını, o nedenle senaryoların farklı gelişeceğini düşünüyorum” diyen Ümit Özdağ, şöyle devam etti:

“Altılı masanın toplam oyu Cumhur İttifakı’nı yenmeye yetmiyor. Matematik ortada. HDP’nin desteklemediği bir Cumhurbaşkanı adayının muvaffakiyet talihi yok. Fakat yapılan araştırmalarda göründüğü üzere Cumhur İttifakı’ndan, bilhassa de AKP’den oy koparabilecek tek isim Mansur Yavaş. Onun Cumhur İttifakı’ndan yüksek oranda oy koparması nedeniyle HDP’den gelecek oylara muhtaçlık kalmıyor. O nedenle seçim sonrasında HDP’nin gerek devlet takımlarında gerekse mahallî seçimlerde güç devşirme imkanı ortadan kalkıyor. Göçmenlerin neden olacağı bir iç savaş yeniden çıkabilir ancak PKK, bu iç savaşta konum alamaz.” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir